Witaj na forum Strona Główna
HomeStrona główna  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
[Uzbrojenie] pancerze
Autor Wiadomość
Nierad 
Ingvar Karlsson

Wysłany: Nie Lip 01, 2007 7:38 pm   [Uzbrojenie] pancerze

...
Ostatnio zmieniony przez Nierad Nie Gru 23, 2007 4:26 pm, w całości zmieniany 6 razy  

LewuSS

Wysłany: Nie Lip 01, 2007 10:49 pm   

Nierad 
Ingvar Karlsson

Wysłany: Czw Lis 29, 2007 11:14 pm   

...
Ostatnio zmieniony przez Nierad Nie Gru 23, 2007 4:25 pm, w całości zmieniany 4 razy  

Symeon 

Wysłany: Pią Lis 30, 2007 12:13 am   

Z gory przepraszam, ze nie podam zrodel drukowanych. Moje informacje zebralem w internetowych rozmowach z ludzmi, ktorzy sie zajmuja tym z racji zawodu i z racji manii.
Jak by co, to ich poprosze o konkretne tytuly, ale to beda na pewno prace wydane po angielsku, niemiecku czy szwedzku ( i potwornie drogie; dopiero w Anglii przekonalem sie, jak tania jest naukowa ksiazka w Polsce).
Nierad napisał/a:
Cytat:
(...) zapewne dość wcześnie zaczęto używać odzieży materacowanej, przypominającej dzisiejsze robocze kurtki watówki. Zamiast waty stosowano początkowo przede wszystkim wełnę, z czasem zastąpioną, przynajmniej po części, kłakami bawełnianymi; "aketon", francuska i angielska nazwa takiej ochronnej odzieży zapożyczona została, prawdopodobnie za pośrednictwem hiszpańskim, z arabskiego "al kutun" (al qu tn), co właśnie oznacza bawełnę. W Polsce stosowano nazwę "przeszywanica", doskonale oddającą technikę sporządzania takich watówek.

A. Nadolski, Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu, Warszawa 1979, s. 44.

Z tego, co mi wiadomo, nie zachowala sie ani sztuka 'wypychanki'. Sa bodaj dwa aketony, oba XIV-XV wieczne. Oba zrobione z wielu warstw lnu, z jedwabna podszewka i licowaniem (jeden nalezal do ktoregos z krolow Francji, drugi - nie pamietam...).
Sa teksty, XIII czy XIV tym razem wiek, instruujace, jak wykonac przeszywke. Nie ma mowy o wypychaniu. Pod zbroje dawalo sie 10-20 warstw lnu, model 'samodzielny', do noszenia z co najwyzej obojczykiem i takimi pier....mi - 20-30.
Bardzo wczesnie (to pono w tekstach) stosowano napych: welna, wlosie, struzyny kosci, slomiane powrosla nawet. O bawelnie to slychac dopiero w XV-XVIw.
Takze wtedy bylo kilka wastw tkaniny, pomiedzy ktore wpychano 'nadzienie' takze warstwami, pikowanych wlasciwie zawsze w pionowe pasy.

Nierad napisał/a:
Cytat:
Niekiedy pierścienie uzyskiwano drogą [...] "na styk", przez proste zetknięcie końców. Ta [...] metoda, dająca produkt lichy, rozpowszechniona na Wschodzie, w Europie zachodniej trafiała się nader rzadko.

Z. Żygulski jun., Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia europy i Bliskiego Wschodu, Warszawa 1982, s. 39.

Wiem, ze wszystkie istniejace zabytki europejskiej kolczugi maja ogniwa nitowane (no i lite, sztancowane najpewniej). Bardzo podobnie jest na Bliskim Wschodzie - Turcja, Persja itd., z tym, ze tam sie zdarzaja ogniwa zamykane dwoma nitami. Jedyne miejsce, gdzie rozpowszechnione byly nienitowane ogniwa, to Japonia, ale a. ich kolczuga to w ogole jest dziwaczna, b. ogniwa byly podobne do kolek do kluczy, tzn. zwoje drutu sie na siebie zdrowo nakladaly.

Junior Zygulski w ogole mi podpadl, jak porownalem moja, z niego wzieta wiedze o wschodnim uzbrojeniu, z informacjami ludzi, co tym zyja.

Odpowiedz do tematu