Witaj na forum Strona Główna
HomeStrona główna  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ozdoby kobiece we wczesnym średniowieczu
Autor Wiadomość
Nocna 

Wysłany: Wto Mar 16, 2010 4:58 am   Ozdoby kobiece we wczesnym średniowieczu

Witam po dłuuuugiej nieobecności. Miałam się przeprowadzić w Wasze okolice, ale nie wyszło... w ogóle dużo rzeczy nie wyszło, no ale po przerwie powracam do kompletowania przyodziewku.
Moje pytanie brzmi, jak wyglądały kobiece ozdoby słowiańskie / wikińskie we wczesnym średniowieczu - tak do XIw. - (nie srebrne)? Konkretniej interesuje mnie wygląd sznurów koralików (nie lunule czy kabłączki skroniowe), trochę na ten temat znalazłam, ale niewiele.
Na pewno można używać szkła (ciekawe paciorki o "średniowiecznym" wyglądzie kupiłam w Empiku, szkło tzw. "weneckie" nabyć można na Allegro), bursztynu, kryształu górskiego, karneolu... Będę wdzięczna za podpowiedź czego jeszcze.
A może macie jakieś przykłady kolczyków (chętnie miedzianych) - może czegoś prostego, co można wykonać np. z drutu?

skarby wiekow srednich 1.jpg
Plik ściągnięto 481 raz(y) 77,23 KB

Rościgniew 

Wysłany: Wto Mar 16, 2010 7:04 pm   

Zakładam, że znasz katalog znalezisk archeologicznych - jednak jeżeli nie podaję link do tej kopalni wiedzy.
http://znaleziska.org/wik...%C5%82%C3%B3wna

w dziale naszyjniki masz paciorków wszelakich od groma z tego co pobieżnie zerknąłem.

Co do kolczyków natknąłem się na takie sformułowanie i tu katalog pewnie też będzie bardzo pomocny.

Hanna Kóčka-Krenz "Biżuteria północno-zachodnio-slowiańska we wczesnym średniowieczu":
"Zausznice (...) znajdowane są głównie w skarbach, sporadycznie tylko w pochówkach, co utrudnia odtworzenie sposobu ich noszenia. Sądząc po detalach konstrukcji poszczególnych rodzajów zausznic, część z nich była noszona w uchu jako kolczyki, część zaś mocowano, podobnie jak kabłączki skroniowe, do opasek lub nakryć głowy, na co wskazuje także znalezisko zausznic z fragmentem opaski z cmentarzyska w Lubieniu, woj. piotrkowskie (...)
kawałek przeklejony z rozmowy na forum halla - nie żebym był tak mądry :-) mam nadzieję że cokolwiek pomogłem.

Nocna 

Wysłany: Wto Mar 16, 2010 7:18 pm   

Tak, znam, ale jestem nienasycona i chcę więcej :-) mam jeszcze zresztą kilka fotek z ruskich stron. Ciekawam, czy były jeszcze jakieś inne kształty koralików z kamieni.
O kolczykach znalazłam coś - już nie pamiętam, na Freji czy Walhalli - a mianowicie wielką kłótnię, że raczej ich nie było, a właśnie, że były, ale... żadnych przykładów :-) a ja tak lubię kolczyki...

Nocna 

Wysłany: Wto Mar 23, 2010 1:02 am   

Znalazłam taki album http://redwolfka.fotosik.pl/albumy/81760.html

kruk 

Wysłany: Wto Mar 23, 2010 6:47 am   

Rościgniew napisał/a:
Hanna Kóčka-Krenz "Biżuteria północno-zachodnio-slowiańska we wczesnym średniowieczu":
"Zausznice (...) znajdowane są głównie w skarbach, sporadycznie tylko w pochówkach, co utrudnia odtworzenie sposobu ich noszenia. Sądząc po detalach konstrukcji poszczególnych rodzajów zausznic, część z nich była noszona w uchu jako kolczyki, część zaś mocowano, podobnie jak kabłączki skroniowe, do opasek lub nakryć głowy, na co wskazuje także znalezisko zausznic z fragmentem opaski z cmentarzyska w Lubieniu, woj. piotrkowskie (...)
kawałek przeklejony z rozmowy na forum halla - nie żebym był tak mądry

a już myślałem, że masz tą knigę. bezskutecznie jej szukam po antykwariatach i w wersji elektronicznej :(

Odpowiedz do tematu