Witaj na forum Strona Główna
HomeStrona główna  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
buty - pytanie do imperowita
Autor Wiadomość
Rościgniew 

Wysłany: Czw Sty 29, 2009 6:27 pm   buty - pytanie do imperowita

Witajcie
Mam konkretne pytanie do Imperowita, który mam nadzieję pomoże mi w ustaleniu pewnej rzeczy. Mianowicie czy widziałeś coś takiego i ewentualnie gdzie występowało coś takiego jeżeli w ogóle. Widziałem kilka wykrojów butów zszywanych centralnie na cholewce, jednak chyba żadnych za kostkę i z wywinięciem aczkolwiek możliwe że po prostu do takowych nie dotarłem.

imperowit

Wysłany: Czw Sty 29, 2009 7:04 pm   

Proszę.

Buciory za kostkę, lecz nie szyte (te na zdjęciu są żle zszyte). Nie mam teraz czasu jem obiad.pa

DSCF2654.JPG
Plik ściągnięto 513 raz(y) 111,54 KB

DSCF2653.JPG
Plik ściągnięto 506 raz(y) 109,78 KB

Rościgniew 

Wysłany: Czw Sty 29, 2009 9:55 pm   

Ciekawi mnie kwestia poprawności samego wykroju. Widziałem wykroje butów za kostkę z szyciem na środku a nie z boku czy z tyłu (bo całkiem bez szycia się chyba nie do końca da poza tym chyba pierwsza rycina pokazuje but z szyciem na środku). Ciekawi mnie bardziej czy używano górnego wywinięcia - chociaż nie wiem czy to się w ogóle da sprawdzić - bo według mnie w butach za kostkę przednie rozcięcia mogą świadczyć o możliwości wywinięcia jak i o tym aby po obwiązaniu rzemieniem czy czymkolwiek innym buty zeszły się z przodu. Jak Ty to widzisz?

imperowit

Wysłany: Pią Sty 30, 2009 9:42 pm   

Rościgniew napisał/a:
Ciekawi mnie kwestia poprawności samego wykroju.

Którego?

[ Dodano: Pią Sty 30, 2009 11:26 pm ]
Po kolei. Opis wyglądu i technik zastosowanych w produkcji obuwia na podstawie materiałów ze stan. 4. Wolin.

Buty z wysoka cholewą są stosunkowo "późne", gdyż pojawia się dopiero w drugiej połowie XI wieku. Wierzchy wycięte sa przeważnie z dwóch kawałków skóry zszywanych z boku i na piecie. W jednym przypadku zszycie nie sięga do górnej krawędzi. Górna, wystająca ponad kostke krawedź cholewek, jest przeważnie skośnie ucieta, w ten sposób,że nad pięta jest obniżona. Niekiedy obszywano brzegi cholewy lamówką. Zachowały się otworki po szwach i lużne fragmenty lamówek. Wysokośc cholewek wachała się od 7 do 14 cm, w przedziale obuwia o długości od 19 do 28 cm.
Buty trzymały sie na nodze dzieki wąskiemu paseczkowi skóry, który przewlekany był przez nacięcia na cholewce w okolicach kostki. Z tym różnie bywało, gdyż czasem wiązanie wypadało niżej. Wiązano na przegubiu stopy. Noski niezbyt ostre, wydłużone. Surowcem do ich produkcji była skóra bydlęca, która stanowiła 38 z 50 próbek skóry. Badania przeprowadził oczywiście Kubasiewicz. Analogiczne znaleziska obówia z wysoka cholewą były min. w Gdańsku (tam ten typ obuwia występował we wszystkich warstwach osadniczych, więc nie będzie pomyłką jeżeli wykreujemy je na np X w.), Opolu, Lundzie ( tam koniec XIw. ). Podeszwy bez na "jedno kopyto". Dopiero w XIIw. pojawia się przewężenie na śródstopiu.

Surowcem była skóra bydlęca (wyżej wspomniana), końska, dzika ( tu sie pewnie ucieszycie, wspominając dzikową I wojnę światową; niestety tylko 2 fragmenty), świni, barana, owcy.

Narzędzia to przede wszystkim szydła igły, dłutka i kopyta. Noże oczywiście.
Szydła były kościane, rogowe i metalowe. Niektóre posiadały otwory, niektóre bywały starannie wykonane, lecz w wiekszości to parchactwo. Igły bywały metalowe- znaleziono szewski przybornik w Opolu ( z igła był nóż). IGłe z nicią znaleziono także w Uniradzie. Dłutek nie znaleziono, ale nacięciao których napiszę niżej w skazują jednoznacznie, iZ byłu w użyciu. Kopyto odkryto przed wojna w Wolinie i służyło do szycia mniejszych buciorków, miało około 23 cm długości. Nastepne pochodzą z z Gdańska, Opola, Niestronna.

Sciegi oscyluja w granicach trzech podstawowych typów. Scieg zwykły, na okrętkę i ścieg przetykany. Pierwszym przyszywano podeszwy do cholewek, czasem łączono nim częsci cholewek jesli szew wypadał z boku, na pięcie lub z przodu. Drugi stosowano przy zszywaniu dwóch cześci przyszew od noska do podbicią , a takze szyto naszywano nim obłożyny na pięcie etc. Trzeci to majstersztyk! Był zarazem zdobieniem. Zszywano nim te dwie części przyszew (wogóle szyto je na płasko nie zaś tak jak na Twoim foto). Tęn ścieg dominował, a na okrętkę to raczej pojedyńcze sztuki.
Scieg ten jest drobny i regularny i wygląda na maszynowy. Szyto paseczkiem skóry nie szerszym niż 2mm. Odstwpy między nacięciami to 1-2mm. Uwierz mi że wygląda to świetnie.

Rościgniew 

Wysłany: Sob Sty 31, 2009 9:48 pm   

Ok czaję więc wykonam drobne przeróbki :-) środek szyję skórą tak jak napisałeś (z tego co zrozumiałem jest to zwykły szew góra dół, a nie jak szewski dwuigłowy... tego by się chyba paskiem skóry nie dało nawet zrobić jak sądzę). Odwinę górna zawiniętą teraz część i rozetnę z przodu obniżając nieco dodatkowo wysokość buta na pięcie i zostawiając dwa przednie kawałki jak w butach za kostke na powyższych zdjęciach. Może pokuszę się o lamówkę. Foty wkrótce mam nadzieję :) . Może coś jednak wyjdzie z tych testowych buciorów.

Dla pewności załączam schematyczny obrazek buta coby się dowiedzieć że na pewno o takie coś chodzi. Te białe kreski to przeszycie skórą, dla efektu będzie ona innego koloru. Pytanie tylko czy ma to być takie pojedyncze przeszycie czy możliwe jest zrobienie dwurzędowego o odwrotnym układzie szwu - jeden jest na wierzchu, drugi pod spodem. No i czy reszta jest ok czy potrzebne jeszcze jakieś modyfikacje.

imperowit

Wysłany: Pon Lut 02, 2009 11:21 pm   

Niezły sztych!

Przeszycie nie musi być innego koloru. Szew ten jest prosty, góra- dół. Nie kombinuj.

Powiedzmy, że reszta może wyglądać ok.

Rościgniew 

Wysłany: Wto Lut 03, 2009 8:26 pm   

no więc nie pozostaje nic innego jak zaprezentować pierwszego buciora. (fanfary) otóż on :-)

Imperowicie co sądzisz??

imperowit

Wysłany: Wto Lut 03, 2009 9:10 pm   

ładnie...

Rościgniew 

Wysłany: Wto Lut 03, 2009 10:30 pm   

no to skoro jest ładnie to do jakiego znaleziska jest ony najbardziej podobny bo pisałeś o wolińskich, gdańskich, opolskich i lundowskich (lądowskich ??) czy też było to na tyle zbieżne, że można podciągnąć pod ogólny typ buta z naszych ziem??
PS cieszę się tym bardziej z efektu jeżeli zdobył aprobatę kogoś kto w statystykach wykopkowych siedzi :)

Nocna 

Wysłany: Pią Mar 26, 2010 12:40 am   

Jakim cudem przeoczyłam ten temat? :P

Odpowiedz do tematu