Witaj na forum Strona Główna
HomeStrona główna  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Dragomir
Czw Lis 29, 2007 8:20 am
Okrycia wierzchnie ze skór
Autor Wiadomość
imperowit

Wysłany: Czw Lis 22, 2007 9:43 pm   Okrycia wierzchnie ze skór

mam pytanko odnośnie waszych płaszczy z dzików. skąd wy posiadacie info na temat używania tych deskowatych skór jako tego elementu stroju?
Ostatnio zmieniony przez Dragomir Wto Lis 27, 2007 10:30 pm, w całości zmieniany 4 razy  

Dragomir 
Pitu pitu

Wysłany: Pią Lis 23, 2007 7:34 am   

używamy ich z powodu praktyczności z tego co ja wiem, choć ja częściej używam ich po prostu do spania :) , skóra zwierzęca bardzo szybko podlega biodegradacji więc trudno o jakiekolwiek źródła
przynajmniej mi tak się wydaje, zapraszam do dyskusji,

imperowit, popraw temat co by był bardziej związany z treścią

Zapraszam do portfolio fotograficznego
www.MarcinKulda.pl - fotograf Zduńska Wola

imperowit

Wysłany: Pią Lis 23, 2007 8:45 am   

<>
Ostatnio zmieniony przez imperowit Wto Lis 27, 2007 10:28 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Rościgniew 

Wysłany: Pią Lis 23, 2007 12:04 pm   

odnośnie noszenia skóry z dzika to jest to pewien patent na deszcz co całkiem dobrze się na zlocie w Ciechanowie sprawdziło i ci co byli to potwierdzą i woda po sierści spływa i skóra sama w sobie nie nasiąka tak szybko. No i śpi się na tym dużo lepiej niż na glebie. Fakt że temat jest warty podjęcia bo faktycznie dzik jest nie do końca szczęśliwy (nie mówię tu o symbolice jakiejkolwiek) ale daje niewiele ciepła i dużo lepszym wyborem jest baran tudzież inny muflon. Kończąc skóry dzicze na deszcz są dobre i do spania. Jeżeli pytasz o źródła potwierdzające że w dziku się noszono to takowych nie widziałem.

Pomścibor 

Wysłany: Pią Lis 23, 2007 3:23 pm   

pamietasz Roscigniewe nasz wypad w las po ognisku co nas ulewa dopadla calkiem pokazna? bez dzika nie posiedzielibysmy tyle czasu i nie byloby tak fajno :)

Radziech 

Wysłany: Sob Lis 24, 2007 4:21 am   

czy dzik jest nabytkiem amerykańskim, czy raczej był i jest dostępny w naszych lasach od pradziejów?????????????

[ Dodano: Sob Lis 24, 2007 3:27 am ]
a co do zakładania przez Słowian(żyjących w pięknych i obfitujących w zwierzynę puszczach) skór (będących jednym z podstawowych i łatwo dostępnych surowców na okrycie) z dzika( i nie tylko) na siebie, to nie wiem co na ten temat mówią Versache, czy Hugo Boss czy inny kreator mody słowiańskiej i innych ludów zamieszkjących nadwarcianskie lasy

[ Dodano: Sob Lis 24, 2007 3:29 am ]
LOGIKA LOGIKA LOGIKA MYśLENIE MYSLENIE MYśLENIE

[ Dodano: Sob Lis 24, 2007 3:30 am ]
Podoba mi sie ten patent ze skórą z dzika na deszcz, baran chyba by nasiąkł

[ Dodano: Sob Lis 24, 2007 3:32 am ]
a deskowatośc skóry to błąd przy wyprawianiu, lub raczej nieumiejętność wyprawienia skóry

Symeon 

Wysłany: Sob Lis 24, 2007 4:59 am   

Radziech, po trzykroc masz racje.
Raz - dziik jest bydleciem spotykanym w calej Europie, i wszedzie jest szanowana 'postacia';
dwa - o uzytecznosci dziczej skory juz tu zdziebko napisano;
Trzy: jak sie chce, to te skore mozna zmiekczyc.

Dragomir 
Pitu pitu

Wysłany: Sob Lis 24, 2007 10:18 am   

Przenoszę do stroi bo tam temat bardziej będzie pasował i zmieniam temat czego imperowit nie zrobił mimo mojej prośby! 1 ostrzeżenie

imperowit

Wysłany: Sob Lis 24, 2007 11:05 am   

<>
Ostatnio zmieniony przez imperowit Wto Lis 27, 2007 10:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Radziech 

Wysłany: Nie Lis 25, 2007 12:29 am   

myslenie logiczne - sprawdzanie w praktyce - czyli proces poznania naukowego
imperowicie - nie mam pojecia skąd wiesz kogo odtwarzam, albo raczej kim jestem. spróbuj cos wukonac własnoręcznie przy pomocy wykonanych przez siebie własnoręcznie narzędzi. co jest łatwiej i szybciej - upolować dzika czy wykonac tkane ubranie np z lnu, a tkaczem jestem juz ponad 30 lat

[ Dodano: Sob Lis 24, 2007 11:31 pm ]
co do wykopalisk - to pomysl jsk będą wyglądac grupy rekonstruujące Polaków zyjących na przełomie XX i XXI wieku !!!!

[wyedytowano potencjalnie obraźliwe treści, trochę poniosło po językach :) ]
Ostatnio zmieniony przez Dragomir Pon Lis 26, 2007 12:52 am, w całości zmieniany 1 raz  

Żywia

Wysłany: Nie Lis 25, 2007 1:29 am   

a ja bym dodala że ewolucja choć powolna trwa i za ileś set lat nie będzie człowiek tym samym,tak samo czy dziki były dzikami? w końcu pochodzą od świń i to samo z roślinami, klimat wtedy był zupełnie inny niż teraz i może się okazać że cześć rzeczy które wtedy o tej porze noszone nie zdaja egzaminu bo jest coraz ziiiiiiimniej. może sie mylę, na geografi fizycznej się nie znam i archeologicznych badaniach tego typu naukowców...

imperowit

Wysłany: Nie Lis 25, 2007 11:50 am   

<>
Ostatnio zmieniony przez imperowit Wto Lis 27, 2007 10:10 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Dragomir 
Pitu pitu

Wysłany: Nie Lis 25, 2007 2:37 pm   

Cytat:
szczecin rynek warzywny (warstwy III-XXXIII)

hm no to całkiem ciekawe trochę do przodu policzyłeś :)
jak dla mnie to trochę nie z tej strony patrzysz,
dzik to zwierze dzikie :)
dlatego nie trzymano go w gospodach tak jak kota
na mój gust to po zabiciu nastąpywało od razu początkowe oprawianie, bo po co tą stęchlizne zaciągać na pokoje?
tym sposobem chronili się przed chorobami
od taty franka dowiedziałem sie tyle że naturalnie zakonserwowana skóra potrafi w kilka lat ulec biodegradacji
zależnie oczywiście od gleby itp, więc dlatego sprawa prosta

imperowit

Wysłany: Nie Lis 25, 2007 2:55 pm   

<>
Ostatnio zmieniony przez imperowit Wto Lis 27, 2007 10:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Żywia

Wysłany: Nie Lis 25, 2007 3:03 pm   

wy tu o skórze a czy Imperowicie nie wspominałeś o szczątkach kostnych? nawet jeśli skóra się rozłoży to kości co innego... właściwie to zastanawiam się co my tym dzikom zrobiliśmy że się ich tak uczepiliśmy...

imperowit

Wysłany: Nie Lis 25, 2007 3:28 pm   

<>
Ostatnio zmieniony przez imperowit Wto Lis 27, 2007 10:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Radziech 

Wysłany: Nie Lis 25, 2007 11:57 pm   

z twoich cytatów jasno wynika ze skóry z dzika były używane, i to prawdopodobnie jako cos cennego, skoro tylko tyle ich sie walało ze zwykłymi i ogólnie dostępnymi skórami z trzody udomowionej - pospolitej. co się szybciej zużywa : but czy okrycie na grzbiet?

imperowit

Wysłany: Pon Lis 26, 2007 12:17 am   

<>
Ostatnio zmieniony przez Dragomir Wto Lis 27, 2007 10:08 pm, w całości zmieniany 2 razy  

Radziech 

Wysłany: Wto Lis 27, 2007 1:48 am   

Homo erectus, Homo Sapiens, ......, Platon, Arystoteles, Sokrates, Heraklit,....., Freud, Adler, Jung, Moja Babcia, i wszystkie jej kolezanki z Radziechowic, czyli autochtoni zamieszkujący ziemie nad Wartą od setek lat - cenie badzczy ale niewielu, nie za nazwisko ale za poparcie swoich teori empirią, wyjedz i pomieszkaj na jaKIiejś wsi najlepiej oddalonej od duxzych miast a zobaczysz róznorodnosc pomysłów na wykorzystywanie tego co daje nam swiat natury
p.s. zapomniałem o geniuszu - Adam Słodowy

[ Dodano: Wto Lis 27, 2007 12:50 am ]
autochtoni - miałem na mysli tylko autochtonów w tym tez Pana Janka

imperowit

Wysłany: Wto Lis 27, 2007 8:59 am   

<>
Ostatnio zmieniony przez imperowit Wto Lis 27, 2007 10:08 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi