Witaj na forum Strona Główna
HomeStrona główna  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kowalstwo ogólnie
Autor Wiadomość
Dragomir 
Pitu pitu

Wysłany: Pią Cze 20, 2008 2:36 pm   Kowalstwo ogólnie

Będę dokładał wszystkie warte tego źródła informacji do tego tematu jak i was zapraszam do tego

Na początek krótki ale treściwy artykuł
http://www.platnerz.com/p...a/techniki.html

Zapraszam do portfolio fotograficznego
www.MarcinKulda.pl - fotograf Zduńska Wola

Rościgniew 

Wysłany: Pią Sie 08, 2008 12:21 pm   

http://andrzejn16.w.inter...y/kowalstwo.htm

może nie tak fachowo jak u góry ale można kilka ciekawych rzeczy się dowiedzieć.

[ Dodano: Czw Sie 14, 2008 8:40 am ]
http://www.emainc.com/radnor/bellows.htm

bardzo fajna stronka traktująca o tym jak się przygotować. Jest tam szukany przeze mnie opis jak zrobić dwukomorowy miech dający ciągły dmuch.

[ Dodano: Wto Lis 04, 2008 10:52 am ]
http://my.opera.com/ludosza/blog/?startidx=20

strona - po wyrobach sądząc - znamienitego kowala. Bardzo dobry opis sposobu nawęglania stali (poparty doświadczalnie przez autora) jeżeli kogoś to interesuje.

Dragomir 
Pitu pitu

Wysłany: Wto Lis 04, 2008 11:03 pm   

jeżeli się nie mylę już ta strona była przedstawiana na forum, kowal ten używa takiego małego kowadła i śmieje się z innych odtwórców używających współczesnych wynalazków o ile się nie mylę

imperowit

Wysłany: Sro Lis 12, 2008 11:44 am   

Skąd przypuszczenie, że śmieje się z innych?

Dragomir 
Pitu pitu

Wysłany: Czw Lis 13, 2008 11:50 am   

imperowit napisał/a:
Zaba, kowal znany... Robi dziwer, zgrzewa i nigdy nie narzeka, a wręcz z uśmiechem traktuje paplanine o wadze kowadła.

pamięć zawodzi, interpretacja za mocna :)

Tu link do dyskusji w ramach przypomnienia
http://www.forum.wierczan...highlight=#4320

imperowit

Wysłany: Pią Lis 14, 2008 8:25 am   

Z uśmiechem, nie zaś śmiejąc się z nich.

Dragomir 
Pitu pitu

Wysłany: Pią Lis 14, 2008 4:36 pm   

Uśmiecha się z innych czy śmieje? Bo raczej jak bym napisał że uśmiecha się z innych to słabo
:)
W ogóle to czepialstwo panie imperowit wychodzi znowu :)

Pomścibor 

Wysłany: Pią Lis 14, 2008 5:06 pm   

Myślę, że imperowit tu się nie czepia. "Z uśmiechem traktuje" czyli, że przymyka na coś oko, wie, że coś jest dopuszczalne ale nie powinno tak być. "Śmieje się" czyli ewidentnie coś krytykuje nie przebierając w środkach.

Bratomir 
Leworęki

Wysłany: Pią Lis 14, 2008 5:33 pm   

offtop się robi :/

Hopla, Hopla, w butelczynie
Wszelka troska zaraz zginie;
Wietrzyk wieje, woda płynie,
Ryba skacze na głębinie,
Legnę sobie ja pod gruszą,
Niech się smucą ci, co muszą!

:dwarf: :dwarf: :dwarf: :dwarf: :dwarf: :dwarf: :dwarf:

Einar styr... 
Mało pisaty

Wysłany: Pon Sty 26, 2009 10:00 am   

Witajcie!
Nie należę do żadnej z waszych grupa ale chętnie podyskutuję na tematy kowalskie:). W ramach sprostowania iż Żaba śmieje się z innych kowadeł to wszystkie wasze interpretacje są nietrafione. Chodziło o masę kowadła czyli biadolenie większości, że na mniejszych kowadłach nie da się kuć co jest totalną bzdurą. Prócz tego Żaba śmiać się nie może, bo sam w domu kuje na współczesnym kowadle więc tego typu krytyka nie ma najmniejszego sensu.

Thorash 

Wysłany: Pon Sty 26, 2009 3:06 pm   

Co jak co ale jak cos dotyczy Imperowita - robi się tak niespokojnie na forum :P

All for Amarell my goddness of the winds.

Thorash follower of Chaos.

imperowit

Wysłany: Pon Sty 26, 2009 7:13 pm   

Zostałem zdemaskowany! A Żabolca już nie mieszajmy, bo temat nie jest o jego prywatnych opiniach i nie mylić pojęć "śmiać się" i "z uśmiechem traktować". Einarze, ty jedyny widzisz różnicę i znasz temat... jest nadzieja.

Einar styr... 
Mało pisaty

Wysłany: Pon Sty 26, 2009 9:48 pm   

"O wadze kowadła"

Nie prawdą jest iż na mniejszych kowadłach nie da się kuć. Duża jednak część to znaleziska niewielkich rozmiarów. I tutaj warto zwrócić uwagę na jedną istotną sprawę. Na tego typu kowadłach da się wykonać w zasadzie dowolny przedmiot od krzesiw, sprzączek do grotów włóczni jak również zgrzewane przedmioty. Niektóre jednak są tak znikomych rozmiarów, że wykonanie choćby grotu do włóczni jest niesamowicie mozolne. Całkiem prawdopodobne jest, że część tych przedmiotów wykorzystywano do drobnych prac. Wyspecjalizowane warsztaty posiadały zapewne kowadła większe w formie baby, których kilka znaleziono na terenach Skandynawii. Ówczesna metalurgia żelaza była naprawdę na wysokim poziomie. Doświadczenia z wytopów pokazują, że można wykonać kowadła do masy od 10 - 15 kg zgrzewając bryły żelaza z kilku wytopów. Na chwilę obecną posiadam dwa kowadła jedno o masie ok 11 kg i drugie mniejsze w formie baby z wysoką stopą. W nowym sezonie będę ostro walczył :) . Na przyszły rok planuję wykonać rekonstrukcję 100% historycznej odkówki kowadła z żelaza dymarskiego.

Już podsyłałem ten link ale nie szkodzi podesłać raz jeszcze. Opisałem tutaj moje doświadczenia z żelazem dymarskim : http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=4230

Jak macie jakieś pytania to piszcie.

Pozdrawiam!

Rościgniew 

Wysłany: Wto Sty 27, 2009 8:43 am   

Witam Einarze serdecznie i cieszy mnie że trafiłeś do nas :-) Artykuł na prawdę solidny i konkretny. Nie ukrywam, że podpatrując Cię przy pracy nieco mi się udzieliło i podjąłem "próby" kucia na początek prostych przedmiotów. Jak zawsze brak wiedzy i doświadczenia na początku może zniechęcić jednak jakoś daje się radę. To co powstało to kilka bodkinów (są nieco za duże i zbyt różnią się od siebie żeby można rozważać założenie ich na strzały), nóż kabłączkowy, fibule i widelec :-) . Dalsze prace będą na wiosnę i pokuszę się o galerię wszelkiego co mi wyjdzie. Póki co jak dziecko we mgle ale jakby sam temat wykucia czegoś jest bardzo ciekawy i dający kawałek dziecięcej satysfakcji jak wykręcenie silniczka z samochodziku :-)

Dodatkowe pytanko skąd dokładnie jesteś, bo pisałeś że 150 km od Torunia, który póki co okupuję.

Einar styr... 
Mało pisaty

Wysłany: Wto Sty 27, 2009 10:26 am   

Ze mną jest tak, że udało mi się pogodzić pasję z życiem. Zbudowałem cały warsztat, do którego z domu mam piętnaście metrów. Jeśli chcesz się zająć kuciem na serio to musisz poświęcić temu cały swój czas. Nie nauczysz się tego z książek ani od współczesnych kowali nie podejmiesz praktyki, bo ich kowalstwo jest na poziomie zegnij, wyprostuj i piszę tutaj z pełnym szacunkiem do nich. Jak byś szukał stali do kucia to podaję ci kilka bliskich historycznym właściwościami. Stale takie jak: N7, N8, N9, N7E, N9E, N10E- to doskonałe stale narzędziowe niestopowe, czyli czyste węglówki z nieznacznymi ilościami domieszek. Doskonałe na noże, krzesiwa, nakładki jako dogrzewane ostrza, pilniki, wszelkie narzędzia do obróbki drewna. Doskonale hartują się z niskich temperatur. Do tego dochodzi wyśmiewana przez wielu stal żebrowana konstrukcyjna, która jest jedną z najbardziej odpowiadających pod względem właściwości stali historycznej. świetna na rdzenie, grzbiety noży, przekładki do dziwerowania. Grupa stali 45, 55, 65. Kilka stali sprężynowych i to w zasadzie na tyle.

Pozdrawiam!

Traper 
Mało pisaty

Wysłany: Sro Wrz 21, 2016 10:01 am   

Ja właśnie zaiteresowałem się kowalstwem. Powiem wam, że nawet fajna sprawa. Naprawdę.

Odpowiedz do tematu