Witaj na forum Strona Główna
HomeStrona główna  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Grzybowo 23-24 sierpień 2014
Autor Wiadomość
Jaksa Posty: 202
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 10:24 am   Grzybowo 23-24 sierpień 2014

Taką informację dostałem od organizatorów tegorocznego Grzybowa:


GRZYBOWSKI TURNIEJ WOJÓW – NA UBITEJ ZIEMI
Turniej rycerski o Nagrodę
Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
i Burmistrza Miasta i Gminy Września
23-24 sierpnia, Gród w Grzybowie k. Wrześni

Zadanie, jakiego podjęli się pierwsi piastowscy władcy Mieszko I, Bolesław Chrobry
i Mieszko II nie było łatwe. Zbudowanie silnego i scentralizowanego państwa, skonsolidowanie lokalnych plemion w jednolity twór było procesem niezwykle trudnym i dynamicznym. Nierozerwalnie wiązał się on z podbojami i obroną własnego terytorium. Nie jednokrotnie przyszło stawać na ubitej ziemi prawdziwym twórcom państwa piastowskiego – wojom, członkom drużyny, którzy swoim orężem i nie jednokrotnie ciałem torowali drogę do kart historii. Nic dziwnego, że wojownicy poświęcali każdą możliwą chwilę na doskonalenie swojego rzemiosła. Turnieje były ku temu doskonałą okazją. Stanowiły nie tylko test dla rycerzy, ale również stawały się wielkim świętem. Wpisały się one bardzo mocno w kulturę całego średniowiecza i późniejszych epok.
Dlatego też w przedostatni weekend sierpnia spotkajmy się na piastowskim grodzie i stwórzmy wspólnie atmosferę towarzyszącą zmaganiom wojów w czasie turnieju. Niech znów rozbrzmi szczek oręża, okrzyki gawiedzi, nawoływanie rzemieślników i kramarzy, wesoła muzyka, codzienna krzątanina w obozie. A wszystko po to by móc wybrać najlepszych wojów piastowskiej ziemi. Całość stanowić będzie ramę do przybliżenia wszystkim obrazu początków polskiej państwowości – oprócz licznych pojedynków będzie można wziąć udział w wykładach popularno-naukowych, prezentacjach, zabawach edukacyjnych dla najmłodszych i dorosłych, spektaklach parateatralnych i inscenizacjach historycznych, koncertach i wielu innych wydarzeniach.

Data:
23-24 sierpnia 2014r. (przyjazd na gród możliwy już w piątek 22 sierpnia od godziny 15:00, ostatni namiot musi stanąć do godziny 9:00 w sobotę, po tym czasie organizator zamyka obóz, poza wyjątkowymi sytuacjami losowymi, po kontakcie telefonicznym z organizatorem)

Miejsce wydarzenia:
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Grzybowo k. Wrześni

Założenie wydarzenia:
Głównym założeniem organizatorów jest ukazanie tworzącej się kultury rycerskiej w państwie budowanym przez pierwszych Piastów. Głównym punktem będzie turniej skierowany dla wojów, o liczne nagrody. Wygra ten, kto okaże się najbardziej wszechstronnie wyszkolonym wojownikiem godnym miana członka drużyny książęcej. By tego dowieść będzie musiał wykazać się w licznych zmaganiach. Aż do ostatniej chwili każdy będzie mógł zdobyć główną nagrodę.
Oprócz obozu wojowników, staną również kramy rzemieślników, którzy jako dostawcy różnych dóbr, zarówno tych codziennych jak i elitarnych pokazywać będą swoje umiejętności.

Wymagania ogólne dla uczestników:
Każda z przybyłych grup, będzie musiała przygotować i zrealizować własną prezentację (ok. 20-30 minut). Forma prezentacji dowolna – pokaz, inscenizacja, prelekcja, gra plebejska, taniec etc., która wciągnie widzów i uczestników do wspólnego działania.

Wymagania ogólne dla członków turnieju:

W turnieju będzie mógł wziąć udział każdy pełnoletni uczestnik wydarzenia w jednej z dwóch grup: panceri (loricati) i tarczownicy (clipeati). Każda z grup będzie stanowiła odrębną cześć turnieju i dla jego zwycięzcy wyznaczona będzie nagroda główna. Dla obu grup postawione zostaną inne wymagania, które zostaną zweryfikowane dwuetapowo przez pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Instytutu Historii UAM w Poznaniu.

Cały ekwipunek powinien być wyczyszczony z rdzy i utrzymany w dobrym stanie; kolczugi
i elementy osłon kolczych nie powinny być porwane i przymocowane prowizorycznie;
broń nie może posiadać zadziorów i być poszczerbiona; tarcze powinny prezentować się dobrze, nie powinny posiadać wybitych dziur, obszarpanych rantów; zarówno ekwipunek bojowy jak i cywilny powinien być spójny.

Wymagania dla loricati:
Loricati czyli pancerni jako elita drużyny książęcej powinna prezentować możliwie jak najwyższy poziom materialny, dlatego też każdy walczący w tej grupie będzie musiał występować w pancerzu metalowym – kolczuga, pancerz lamelkowy, pancerz łuskowy – zabezpieczonym odpowiednią warstwą wytłumienia w postaci tuniki bojowej, kaftanu bojowego, przeszywanicy. Głowę osłaniać powinien hełm z czepcem kolczym osłaniającym szyję i kark również z odpowiednim wytłumieniem. Wojownicy główne pojedynki staczać będą za pomocą miecza ewentualnie szabli, jeżeli pasuje do ogólnej koncepcji odtwarzanej postaci, trzymanych w pochwach na pasie (również w czasie starć) oraz tarcz okrągłych o maksymalnej średnicy 90 cm, migdałowych, których wysokość nie przekracza 110 cm oraz pawężek.

Wymagania dla clipeati:
Clipeati czyli pospolici wojownicy w drużynie powinni prezentować poziom lekkozbrojnego wojownika. Główną osłoną ciała będzie tunika bojowa, kaftan bojowy lub przeszywanica. Głowę ochrania hełm, dopuszczalne jest by posiadał czepiec kolczy ochraniający szyję i kark. Wojownicy
w czasie pojedynków ścierać będą się na topory oraz tarcze okrągłe o maksymalnej średnicy 90 cm oraz pawężki jeżeli pasują do ogólnej koncepcji stroju.

Dla obu grup dopuszczalne jest wykorzystywanie osłon dłoni i przedramion wykonanych ze skóry lub z materiału - rękawice i karwasze skórzane, mitynki materiałowe oraz współczesnych osłon kolan i piszczeli pod warunkiem, że będą ukryte pod ubraniem i nie będą się na nim odznaczały.

Weryfikacją osób chcących wystąpić w turnieju będzie przebiegać w dwóch etapach. Pierwszym będzie weryfikacja na podstawie nadesłanych zdjęć wojowników w pełnym uzbrojeniu wraz z jego opisem i charakterystyką odtwarzanej postaci (okres, przynależność kulturowa, rodzaj formacji). Osoby weryfikujące podejmą wtedy wstępną decyzję o dopuszczeniu do turnieju, a w przypadku zastrzeżeń wskażą elementy, które należy poprawić lub zamienić. Drugim etapem będzie już weryfikacja na grodzie i tam zostanie podjęta ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu do turnieju.

Wojownicy będą potykać się w następujących konkurencjach (każda konkurencja jest punktem cząstkowym, liczy się suma punktów za wszystkie konkurencje w danej grupie):

1. Walka z użyciem miecza (pancerni) / topora (tarczownicy) i szczytu
2. Rzut oszczepem
3. Strzelanie z łuku
4. Walka włócznią
5. Zapasy
6. Bieg ogólnosprawnościowy

Formularz zgłoszeniowy z tematem DRUŻYNA wraz ze zdjęciami wojowników w pełnym uzbrojeniu, podpisane imieniem, nazwiskiem i nazwą drużyny, należy wysyłać na adres turniej.grzybowo@gmail.com na zgłoszenia czekamy do 13 lipca 2014
_________________

 
 
     
mopek 


Wiek: 31
Posty: 131
Skąd: Turek
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 2:11 pm   

My mamy zamiar wysłać zgłoszenie ale te fiuty coś za dużo sobie wymyślają i żeby ta impreza nie straciła swojej pięknej historii i klimatu...
 
 
     
Miłosława Posty: 110
Skąd: Rososza wioska
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 5:15 pm   

Ja chętnie pojadę. :)
 
 
     
Kvedulf Posty: 66
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob Cze 21, 2014 10:07 am   

I turnieju Kubba chyba nie będzie :(
 
     
Pomścibor Wiek: 53
Posty: 511
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Nie Cze 22, 2014 2:17 pm   

"Każda z przybyłych grup, będzie musiała przygotować i zrealizować własną prezentację (ok. 20-30 minut). Forma prezentacji dowolna – pokaz, inscenizacja, prelekcja, gra plebejska, taniec etc., która wciągnie widzów i uczestników do wspólnego działania. "

czyli nie chce nam sie zorganizować czegoś dla drużyn, więc niech drużyny przygotują coś dla nas będą mieli do portfolio.
to już na bank nie będzie taka sama impreza.
_________________
And if you try to fuck with me, then I shall fuck you too!
 
 
     
Miłosława Posty: 110
Skąd: Rososza wioska
Wysłany: Nie Cze 22, 2014 4:20 pm   

Hmmm, a może to będzie tak, że wysmrodzili taki ęą regulamin, ale regulamin sobie, a życie sobie i w sumie impreza będzie wyglądać jak dotychczas, może na próbę warto w tym roku pojechać, jeśli okaże się, że lipa, to przynajmniej będziemy wiedzieli, żeby za rok nie uderzać.
 
 
     
Rościgniew 
Posty: 973
Skąd: Zduńska Wola / Warszawa
Wysłany: Pon Cze 23, 2014 8:26 am   

No trochę przegięte te wymagania i nie do końca precyzyjne czy każdy u siebie to robi czy na scenę jakąś idzie i coś musi opowiadać? Ogólna formuła taka sobie, że ktoś coś musi - musi to tam przede wszystkim dojechać za swoje bo o tym ani słowa nie ma albo przeoczyłem o żarciu również.
_________________
I niech nam Bogi sprzyjają!!!
btks.pl - tłumaczenia specjalistyczne
 
 
     
Kvedulf Posty: 66
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon Cze 23, 2014 9:21 am   

Z tą prezentacją to co roku było w regulaminie, więc luz.
 
     
mopek 


Wiek: 31
Posty: 131
Skąd: Turek
Wysłany: Pon Cze 23, 2014 9:56 am   

No co roku była taka uwaga w regulaminie ale nikt sie tym nie przejmował i było ok.

Wysłaliśmy w tym roku zgłoszenie. Dostaliśmy zaraz odpowiedź.
Po pierwsze, że w zgłoszeniu nie było opisu pokazu a takowy ma być i koniec.
Po drugie trzeba podać liste uczestników z numerami pesel i okreslić kto kim jest (woj, rzemieślnik, kobieta, dziecko)
No i jak ktoś chce w turnieju wziąc udział to wiadomo, opis kogo robi (cieżki, lekki) do tego zdjęcia żeby przejść weryfikacje itp.

My z dnia na dzień tracimy ochotę tam jechać.

Pisałem, że mrówki są 8 - 10 sierpnia i tak się odbędą.
zastanawiamy się czy nie olać Grzybowa i po prostu nie jechać na mrówki drugi raz.
Albo zrobić coś gdzie indziej i tyle.
 
 
     
Rościgniew 
Posty: 973
Skąd: Zduńska Wola / Warszawa
Wysłany: Pon Cze 23, 2014 1:45 pm   

W sumie w zeszłym roku mrówki były dwa razy i nic się nie stało. Co reszta myśli?
_________________
I niech nam Bogi sprzyjają!!!
btks.pl - tłumaczenia specjalistyczne
 
 
     
Miłosława Posty: 110
Skąd: Rososza wioska
Wysłany: Wto Cze 24, 2014 6:04 am   

Ależ jak to "nic się nie stało" - Się stało! Mega wypas zabawa! ;D Zatem - My /ja i Wariat/ popieramy ideę, co by olać Grzybowo i na Mrówki odmeldować się 2 razy. :) )
 
 
     
Jaksa Posty: 202
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Wto Cze 24, 2014 7:54 am   

Szczerze mówiąc, ja z Olą też bardziej przychylamy się do pomysłu Mrówki X 2. Jak Mopek wspominał w rozmowie telefonicznej ze mną, mają przyjechać Chmurnicy, zatem sprzęt bojowy bierzemy i robimy sobie małe bitewki. Ogólnie możemy zrobić imprezę na Mrówkach bardziej reko niż do tej pory. W ciągu dnia przychodzą ludziska i można jakieś pokaziki wesołe machnąć. Wieczorami oczywiście biesiada na maksa.
_________________

 
 
     
Rościgniew 
Posty: 973
Skąd: Zduńska Wola / Warszawa
Wysłany: Sro Cze 25, 2014 12:39 pm   

Mopie termin ten sam czy do ustalenia dopiero - bo żeby tez było wiadomo wcześniej i jak najwięcej osób zjechało a z chmurnikami będzie nas już niezła gromada :)
_________________
I niech nam Bogi sprzyjają!!!
btks.pl - tłumaczenia specjalistyczne
 
 
     
mopek 


Wiek: 31
Posty: 131
Skąd: Turek
Wysłany: Czw Cze 26, 2014 8:26 am   

pierwsze mrówki 8 - 10 raczej bez chmurników

drugie mrówki 22 - 24 już mam nadzieje z nimi

:D
 
 
     
Rościgniew 
Posty: 973
Skąd: Zduńska Wola / Warszawa
Wysłany: Pon Sie 18, 2014 11:49 am   

DObra to kto na drugie mrówy jedzie?
_________________
I niech nam Bogi sprzyjają!!!
btks.pl - tłumaczenia specjalistyczne
 
 
     
Miłosława Posty: 110
Skąd: Rososza wioska
Wysłany: Wto Sie 19, 2014 2:07 pm   

Jaaa!!! Tylko w piątek nic nie piję, bo w sobotę rano pojadę do tej cholernej Łęczycy z kołowrotkiem, lecz na wieczór wrócę i już będę na Mróweczkach :)
 
 
     
Kvedulf Posty: 66
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto Sie 19, 2014 9:47 pm   

Ja też
 
     
mopek 


Wiek: 31
Posty: 131
Skąd: Turek
Wysłany: Sro Sie 20, 2014 8:52 pm   

Napiszcie mi proszę w miarę szybko ile będziecie mieć namiotów w sumie.
Dobrze liczę, że JQ Wariaty Sławek i Rostek czyli 4 namioty?
 
 
     
Rościgniew 
Posty: 973
Skąd: Zduńska Wola / Warszawa
Wysłany: Czw Sie 21, 2014 8:41 am   

raczej dobrze
_________________
I niech nam Bogi sprzyjają!!!
btks.pl - tłumaczenia specjalistyczne
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Reklama